A Gyires Béla Informatikai Tananyag Tárház projekt keretében az alábbi jegyzetek készültek el:
A jelfeldolgozás matematikai alapjai Kovács György   2014
A jegyzet tárgya az olvasó bevezetése digitális jelfeldolgozás matematikai hátterét alkotó eszközök elméletébe és gyakorlatába. A jegyzet első fejezeteiben áttekintjük a Fourier-elmélet bevezetéséhez szükséges matematikai alapokat, majd bevezetjük a Fourier-együtthatók fogalmát absztrakt belsőszorzatterekben. Ezt követően bevezetjük a Fourier-sorfejtés, majd a Fourier-transzformáció eszközrendszerét, s végül eljutunk a diszkrét Fourier-transzformációhoz, ami a digitális jelfeldolgozás egyik leggyakrabban használt matematikai eszköze. A diszkrét Fourier-transzformáció bevezetése előtt megismerkedünk a mintavételezés kérdéseivel és eredményeivel, majd a diszkrét Fourier-transzformációt követően további ortogonális transzformációkkal, nevezetesen a diszkrét koszinusz transzformációval, a diszkrét Walsh--Hadamard-transzformációval és a wavelet transzformációkkal ismerkedünk meg röviden.
HTML
Adatbányászati esettanulmányok Fülöp András, Gonda László, Dr. Ispány Márton, Dr. Jeszenszky Péter, Dr. Szathmáry László   2014
A RapidMiner és a SAS Enterprise Miner bemutatása esettanulmányokon keresztül
HTML
Advanced Database Systems - Lecture Notes Dr. Adamkó Attila   2014
Lecture notes for the Advanced Database Systems course held by University of Debrecen, Faculty of Informatics (XML, XPath, Xquery, XDM)
HTML
Automatikus tételbizonyítás Dr. Várterész Magda, Kádek Tamás   2014
HTML
Case Studies in Data Mining Fülöp András, Gonda László, Dr. Ispány Márton, Dr. Jeszenszky Péter, Dr. Szathmáry László   2014
Using RapidMiner and SAS Enterprise Miner through case studies
HTML
Case study in system development - Notes Kollár Lajos, Sterbinszky Nóra   2014
Shows the major steps of analysis and design activities of the software design lifecycle.
HTML
Digitális gyűjtemények, intézményi repozitóriumok Virágos Márta, Koltay Klára, Köpösdi Zsuzsa   2014
HTML
DNS számítógépek és formális modelljeik Dr. Nagy Benedek   2014
Jelen tankönyv a DNS molekula segítségével történő számítási problémák lehetséges megoldásait, a DNS molekulákon történő különböző (általában a természetben is megfigyelhető) műveletek által inspirált számítási modelleket, illetve a sejten belül történő „számítási folyamatok” modelljeit tekintjük át. DNS szerkezetének alapvető biokémiai leírása és a rajta végezhető műveletek megismerése után ismertetjük Adleman és Lipton úttörő kísérleteit, valamint az ezekre épülő számítási modelleket;; a szűrő modelleket és a DNS dominókat. Ezután a Watson-Crick automaták több változatát viszgáljuk meg és hasonlítjuk össze. További a DNS és a vele végezhető műveletek által inspirált számítási modelleket említünk, mint pl. különböző H-rendszereket, törlő-beszúró rendszereket. A konstruktív modellek kapcsán DNS origami kísérleti eredményeket is bemutatunk. Ugyancsak betekintünk az élő sejtekben végbemenő néhány „számítási” folyamatba és ezek modelljeibe. Röviden kitekintünk a bioinformatika irányába is. A DNS számítások hatékonysága a molekulák nagy számának köszönhető masszív párhuzamosságban és a Watson-Crick komplementaritásban rejlik, amit az összefoglalásban fejtünk ki kicsit bővebben.
HTML
Elektronikus oktatási környezetek Dr. Fazekas Gábor, Balla Tibor, Dr. Kocsis Gergely   2014
Manapság rengeteg szövegkörnyezetben elhangzik az a kifejezés, hogy e-learning, sokszor helytelenül használva, félreértelmezve, vagy nagyon sajátos értelmet kölcsönözve ennek a szónak. Az elmúlt évek során rengeteg koncepció került kidolgozásra, melyek újabbnál újabb fogalmat, hoztak be az e-learning világába, egyre átláthatatlanabbá téve, ezt az egyébként túlterhelt fogalmi rendszert. Mindezek ellenére az e-learning mai napig nem rendelkezik teljesen egységes és kiforrott fogalmi meghatározással, ennek oka a terület újdonsága, sokfélesége, és a megjelenése óta folyamatos átalakulások. Jelen jegyzet feladata, hogy betekintést nyújtson a tanárszakos hallgatóknak az e-learning világába, mind elméleti, mind gyakorlati oldalról. Jelen jegyzet elsősorban leendő, vagy már dolgozó középiskolai tanárok számára készült, akik reményeink szerint sikerrel alkalmazzák az itt leírtakat a középiskolai oktatási feladatok kiegészítésére és segítésére. A jelenlegi magyar közoktatási rendszerben nem elfogadott a tiszta e-learning használata, egyelőre ez nem is cél. Viszont a mindennapi oktatásban a kevert e-learning rengeteg lehetőséget rejt, mind a hallgatók, mind az oktatók számára.
HTML
Fejlett Adatbázis Technológiák - Jegyzet Dr. Adamkó Attila   2013
Fejlett adatábzis technológiák tantárgy jegyzete a Debreceni Egyetem Informatikai Karán oktatott tárgyhoz (XDM, XML, XPath, XQuery)
HTML
Fejlett keresőalgoritmusok Dr. Aszalós László, Dr. Bakó Mária   2012
Teljes forráskóddal megadott keresési módszerek bemutatását vállalja fel a jegyzet. A diszkrét feladatok optimális megoldására használatos, a szakirodalomban leginkább elterjedt módszereket mutatjuk be. Ezután egy konkrét feladatot, a korrelációs klaszterezést mutatjuk be, szintén megadva a komplett implementációt.
HTML
Formal Languages and Automata Theory Dr. Horváth Géza, Dr. Nagy Benedek   2014
This book discusses the most significant features of formal language theory;; the classes of the Chomsky-hierarchy and the corresponding classes of automata. There are three descriptions of the regular languages given;; regular grammars, regular expressions and finite automata (both deterministic and nondeterministic versions). The equivalence of these descriptions are proven. Moreover, finite state transducers, for example, Mealy and Moore automata are described. Linear languages are presented. The class of context-free languages are also widely used, Chomsky normal form and Bar-Hillel pumping lemma is presented. This class are also characterized by push-down automata. The parsing problem is solved by CYK and Earley algorithms. Context-sensitive languages form a much wider class. Kuroda normal form is proven for this class. Linear-bounded automata is shown. Turing machines and the class of recursively enumerable languages, as well as, the class of recursive languages are presented. Finally, closure properties of the mentioned classes are also proven.
HTML
Formal Verification of Programs Dr. Battyányi Péter   2014
ALGOL-like languages, While-programs, recursive programs, disjoint parallel programs
HTML
Hogyan írjunk PTI BSc szakdolgozatot? Dr. Aszalós László   2013
A képzést megkoronázandó mestermű elkészítéséhez nyújt segítséget a jegyzet, kezdve a téma és a témavezető kiválasztásától a védésre felkészítésig. Hasznos tanácsokat ad a tervezés, fejlesztés folyamatához, a dolgozat szövegének elkészítéséhez, melyek segítségére lehetnek mind a nappali, mind a levelező tagozatos hallgatóknak.
HTML
Információs rendszerek menedzselése Dr. Fazekas Gábor, Sterbinszky Nóra   2014
Az IT infrastruktúra, mint a vállalati profit forrása. A legjobb gyakorlat koncepció. Az ITIL kialakulása és folyamatai. Kapcsolatok az egyes folyamatok között. Szolgáltatás támogatás, szolgáltató pult, esettanulmányok, szoftvertámogatás, Omnitracker
HTML
Informatikai versenyfeladatok Kádek Tamás, Dr. Kósa Márk, Dr. Pánovics János   2014
gráfalgoritmusok, aritmetika, algebra, sztringkezelés
HTML
Internet Tools and Services - Lecture Notes Dr. Adamkó Attila   2014
Shows the history of the internet, its actual characteristics, and its future;; the Semantic Web (web, web services, web engineering, IoT)
HTML
Modeling and Analysis of Infocommunication Systems Dr. Sztrik János   2012
random variables, stochastic modeling, reliability theory, generating function, Laplace-transform, Markov chains, queueing theory, infinite-source systems, finite-source systems, performance evaluation, Java applets
HTML
Neurális hálózatok Dr. Fazekas István   2013
Ez a jegyzet a Debreceni Egyetemen informatikus és matematikus diákok számára tartott Neurális hálózatok tantárgyhoz készült. Lényegében az előadások anyagát tartalmazza, de a gyakorlatok jelentős részét is lefedi. A jegyzet által tartalmazott anyag az alábbi (fejezetenként haladva). A Rosenblatt-féle perceptron; a többrétegű perceptron (Multi Layer Perceptron, MLP); a radiális bázis függvények (Radial Basis Function, RBF); a tartó vektor gépek (Support Vector Machine, SVM). Az Appendix a matematikai hátteret, főleg az optimalizálási módszereket foglalja össze. Számos ábra és kidolgozott példa is segíti a megértést. A fejezetek végén több kitűzött feladat áll, amelyek megoldása, vagy megoldási útmutatója a jegyzet végén található.
HTML PDF
Operating Systems - Lecture Notes Dr. Adamkó Attila   2013
Lecture notes for the Operating Systems courses taken by Faculty of Informatics, University of Debrecen
HTML
Paternoster of Programmers Reloaded Dr. Bátfai Norbert   2011
programming, kernel programming, network programming, C++, Java, Python, AspectJ, robot soccer, MINIX, GNU/Linux
HTML
Programozási technológiák – Jegyzet Kollár Lajos, Sterbinszky Nóra   2014
Programozási technológiák tantárgy jegyzete a Debreceni Egyetem Informatikai Karán oktatott tárgyhoz
HTML
Programozó Páternoszter újratöltve Dr. Bátfai Norbert   2011
programozás, kernel programozás, hálózati programozás, C++, Java, Python, AspectJ, robot soccer, MINIX, GNU/Linux
HTML
Prolog programozási nyelv Dr. Aszalós László   2013
A Prolog programozási nyelv a nyolcvanas évek óta kissé visszaszorult, viszont érzésünk szerint a programozással ismerkedők sokat profitálhatnak azáltal, hogy nem a "hogyant", csak a "mit" kell megadniuk. A könyv gyakorlati példákon ismerteti meg a nyelvet az olvasóval, kihagyva a sokak által nem szeretett logikai hátteret. Érdemes összehasonlítani a jegyzetben szereplő kódokat más programnyelvek hasonló funkciót ellátó kódjaival;; a Prolog tömörsége, lényegre törő megfogalmazása hasznára válik a programozónak. A jegyzetet kiegészíti a Tankönyvtárban fellelhető feladatgyűjtemény.
HTML
Számításelmélet Dr. Herendi Tamás   2014
A Számításelmélet kuzushoz kapcsolódó egyetemi jegyzet. Fő célja az algoritmus, algoritmikus megoldhatóság, eldönthetőség és a bonyolultségelmélet alapfogalmainak és összefüggéseinek ismertetése. (algoritmusok, kiszámíthatóság, bonyolultságelmélet, formális nyelvek, Turing-gép, rekurzív nyelvek, megállási probléma, nemdeteminisztikus Turing-gép, NP-teljesség)
HTML
Számítógép-hálózatok Andrew S. Tanenbaum, David J. Wetherall   2013
A Computer Networks. Fifth Edition fordítása
HTML
Szoftvertechnológia Panem Könyvkiadó Kft.   2014
HTML
Szolgáltatás-Orientált Architektúra Bieberstein, Bose, Fiammante, Jones, Shah   2009
A Service-Oriented Architecture (SOA) Compass;; Business Value, Planning, and Enterprise Roadmap fordítása
HTML
Theory of Computing Dr. Herendi Tamás   2014
Lecture notes of the course Theory of Computing. The main goal is explanation and observation the basic concepts of algorithm, algorithmical solvability, decidability and complexity.
HTML
Tudás reprezentálása a világhálón Görögh Edit, Harangi Gabriella, Karácsony Gyöngyi   2013
A tudományos kommunikáció átalakulási folyamatának fontos tényezője a nyílt hozzáférés. Az open access történetének, elméletének, gyakorlati és szakmai vonatkozásainak ismerete elengedhetetlen a leendő könyvtár-informatikai szakemberek számára.
HTML
Új számítási paradigmák Dr. Nagy Benedek   2014
Jelen tankönyv az újelvű, illetve nemhagyományos számítási paradigmákba nyújt betekintést. A hagyományos paradigma (Turing gép, kétértékű logika, Neumann-elv) rövid átismétlése után részletesen tekintjük az intervallum-értékű logikára épülő intervallumértékű számítások elméletébe. Ebben a paradigmában, a bitek száma, vagyis a párhuzamosság foka változhat a számítás során. Ennek köszönhetően pl. a PSPACE-teljes qSAT probléma lineáris lépésszámmal megoldható. A DNS szerkezetének és a vele végezhető műveleteknek a megismerése után Adleman úttörő kísérletét ismertetjük. Ezután röviden bemutatjuk a csillós egysejtűekben folyó génképzési művelet egy modelljét. Ugyancsak betekintünk az élő sejt biokémiai folyamatai által inspirált membránszámítások elméletébe. Ezek a számítások a multihalmaz számításokkal rokonok. Az aktív membránok segítségével akár lineáris időben tudunk exponenciális tárhelyet létrehozni a masszív párhuzamosság által. Bemutatjuk a P-automaták működését is. Végül rövid kvantummechanikai bevezetés után az alapvető kvantumkapukat és kvantumalgoritmusokat nézzük meg.
HTML