Tartalom
Befejeztük a számítógép-hálózatok tanulmányozását, de ez csak a kezdet. Sok érdekes témával nem tudtunk az azokat megillető részletességgel foglalkozni, míg másokat teljes egészében kihagytunk helyhiány miatt. Ebben a fejezetben a további olvasáshoz ajánlott műveket és az irodalomjegyzéket tesszük közzé, azon olvasók kedvéért, akik folytatni szeretnék a számítógép-hálózatok tanulmányozását.
A számítógép-hálózatok minden területéhez bőséges irodalom áll rendelkezésre. Két folyóirat is van, mely rendszeresen közöl cikkeket ebben a témában: az IEEE/ACM Transactions on Networking, és az IEEE Journal on Selected Areas in Communications.
Az ACM Special Interest Groups on Data Communications (SIGCOMM) és a Mobility of Systems, Users, Data, and Computing (SIGMOBILE) kiadványai sok érdekes dolgozatot közölnek, különös tekintettel a sürgető témákra. Ezek a Computer Communication Review és a Mobile Computing and Communications Review.
Az IEEE három olyan magazint is kiad, melyek felméréseket, oktatási anyagokat és esettanulmányokat tartalmaznak a hálózatok témaköréből: ezek az IEEE Internet Computing, az IEEE Network Magazine és az IEEE Communications Magazine címet viselik. Az első kettő az architektúra, a szabványok és a szoftverek területére összpontosít, míg a harmadik inkább a kommunikációs technikák felé hajlik (üvegszálak, műholdak stb.).
Ezeken kívül sok, évente vagy kétévente megrendezett konferencia van, melyre számos cikk érkezik a hálózatok témaköréből. Ilyenek például a SIGCOMM konferencia, az NSDI (Symposium on Networked Systems Design and Implementation), a MobiSys (Conference on Mobile Systems, Applications, and Services) és az OSDI (Symposium on Operating Systems Design and Implementation).
A következőkben kiegészítő olvasmányokra teszünk néhány javaslatot, a könyv fejezetei szerinti bontásban. Az ajánlatok többsége könyvekből vett fejezetek néhány oktatóanyaggal és felméréssel. A teljes hivatkozási lista a 9.2. szakaszban található.
Comer: The Internet Book, 4. kiadás
Bárkinek, aki könnyen érthető bevezetőt keres az internethez, érdemes megnéznie. Comer leírja az internet történetét, növekedését, technikáját, protokolljait és szolgáltatásait úgy, hogy a kezdők is megérthetik, de a könyv olyan sok anyagot tartalmaz, hogy a szakmabeli olvasók érdeklődésére is számot tarthat.
Computer Communication Review, 25th Anniversary Issue, 1995. január
Ez a speciális kiadás összegyűjti az 1995-ig megjelent legfontosabb cikkeket, amelyek az internet kifejlesztésével kapcsolatosak. Olyan cikkeket tartalmaz, mint amilyen a TCP kifejlesztésének bemutatása, a többesküldés, a DNS, az Ethernet és a teljes architektúra.
Crovella és Krishnamurthy: Internet Measurement
Hogyan tudjuk meg, hogy mennyire jól működik az internet? Erre a kérdésre a válasz nem triviális, mert senki nem az internet felelőse. Ez a könyv leírja azt a technikát, amelyet az internet működésének mérésére fejlesztettek ki, a hálózati infrastruktúrától kezdve az alkalmazásokig.
IEEE Internet Computing, 2000. január–február
Az IEEE Internet Computing új évezredben megjelent első száma pontosan azt hozza, amit várunk tőle: megkéri azokat az embereket, akik az előző évezredben létrehozták az internetet, hogy próbálják meg kitalálni, vajon hová jut az a következő évezredben. A szakértők között olyan nevek szerepelnek, mint Paul Baran, Lawrence Roberts, Leonard Kleinrock, Stephen Crocker, Danny Cohen, Bob Metcalfe, Bill Gates, Bill Joy és mások. A legjobb lenne talán 500 évet várni, és csak azután elolvasni a jóslatokat.
Kipnis: Beating the System: Abuses of the Standards Adoption Process
A szabványosítási bizottságok próbálnak tisztességesek és a gyártóktól függetlenek maradni munkájuk során, de sajnos akadnak olyan vállalatok, melyek megpróbálnak visszaélni ezzel a rendszerrel. Többször is előfordult már például az, hogy egy vállalat segített kidolgozni valamilyen szabványt, majd annak elfogadása után bejelentette, hogy a szabvány valójában a vállalat egyik saját szabadalmán alapul. A vállalat ezek után más cégek számára tetszése szerint engedélyezhette vagy megtagadhatta a szabvány használatát attól függően, hogy kedvelte-e az adott céget vagy sem; mindezt pedig a saját maga által megszabott árakon tehette. Ez a cikk kiváló kezdetet jelent a szabványosítás sötét oldalának megismeréséhez.
Hafner és Lyon: Where Wizzards Stay Up Late
Naughton: A Brief History of the Future
Ki fedezte fel az internetet? Sok ember igényelte már ennek elismerését. És joggal, mivel különféle úton-módon sok embernek van benne a munkája. Paul Baran volt az, aki egy jelentést írt a csomagkapcsolásról, voltak emberek különböző egyetemeken, akik megtervezték az ARPANET architektúráját, voltak emberek a BBN-nél, akik az első IMP-ket programozták, ott volt Bob Kahn és Vincent Cerf, aki kidolgozta a TCP/IP-t, és így tovább. Ezek a könyvek elmondják az internet történetét, legalábbis 2000-ig, tele anekdotákkal.
Bellamy: Digital Telephony, 3. kiadás
Ez a tekintélyes könyv tartalmaz mindent, amit Ön valaha is tudni akart a távbeszélő rendszerről, sőt még annál is többet. Különösen érdekesek az átvitelről és a nyalábolásról, valamint a digitális kapcsolásról, a fényvezető szálakról, a mobiltelefonról és a DSL-ről szóló fejezetek.
Hu és Li: Satellite-Based Internet: A Tutorial
A műholdas internet-hozzáférés sokban különbözik a földi vonalakon keresztül történő eléréstől. Itt nem csak a nagy késleltetésről van szó, hiszen az útválasztás és a kapcsolás módja is eltérő. A szerzők ebben a dolgozatban a műholdas internet-hozzáféréshez kapcsolódó kérdések közül vizsgálnak meg néhányat.
Joel: Telecommunications and the IEEE Communications Society
Ez a cikk tömör, de meglepően átfogó formában írja le a távközlés történetét a telegráftól kezdve egészen a 802.11-ig, valamint foglalkozik még a rádió, a telefonok, az analóg és digitális kapcsolás, a tenger alatti kábelek, a digitális átvitel, az ATM, a televíziós műsorszórás, a műholdak, a kábeltévé, a fényvezető szálak, a mobiltelefonok, a csomagkapcsolás, az ARPANET és az internet témájával is.
Palais: Fiber Optic Communication, 5. kiadás
Az üvegszálakról szóló könyvek általában a szakemberekhez szólnak, de ez jobban érthető, mint a legtöbb. Foglalkozik hullámterelőkkel, fényforrásokkal, fényérzékelőkkel, csatolókkal, modulációval, zajjal és még sok más témával.
Su: The UMTS Air Interface in RF Engineering
Ez a könyv részletes áttekintést ad egy alapvető 3G mobiltelefon-rendszerről. Központi kérdésként tárgyalja a rádiós interfészt, vagy a vezeték nélküli protokollokat, amelyeket a mobilkészülék és a hálózati infrastruktúra között használnak.
Want: RFID Explained
Ez egy olvasmányos könyv arról, hogy a nem szokványos RFID-technika fizikai rétege hogyan működik. Az RFID minden vonatkozását tartalmazza, beleértve a lehetséges alkalmazásait is. Az RFID megvalósításának néhány való életből vett példája és az ezekből nyert tapasztalatok szintén megtalálhatók.
Kasim: Delivering Carrier Ethernet
Manapság az Ethernet nem csupán egy lokális hálózati technika. Az új divat az, hogy az Ethernetet mint nagy távolságú adatkapcsolatot használják a szolgáltatói Ethernethez. Ez a könyv esszék formájában a téma mélységeit tárja fel.
Lin és Costello: Error Control Coding, 2. kiadás
A hibák kijelzése és kijavítása egy megbízható számítógép-hálózat szempontjából központi kérdés. Ez a népszerű tankönyv elmagyarázza a legfontosabb kódokat az egyszerű Hamming-kódoktól a sokkal bonyolultabb kis sűrűségű paritásellenőrző kódokig. Mindezt megkísérli a minimálisan szükséges algebrai eszközökkel megtenni.
Stallings: Data and Computer Communications, 9. kiadás
A könyv második része foglalkozik az adatátvitellel és a különféle adatkapcsolatokkal, benne a hibajelzés, az ismétléssel történő hibajavítás és a forgalomszabályozás kérdéseivel.
Andrews és mások: Fundamentals of WiMAX
Ez az összefoglaló könyv a WiMAX-technika meghatározó leírását adja a széles sávú vezeték nélküli technika gondolatától a vezeték nélküli technika többszörös hozzáférésű rendszeren keresztül OFDM-mel és többszörös antennával történő használatáig. Oktatóanyag stílusban a legtöbb elérhető eljárásról informál, amely erről a nehéz anyagról található.
Gast: 802.11 Wireless Networks, 2. kiadás
Ha valaki egy olvasmányos bevezetésre vágyik a 802.11 protokollokról és technikáról, akkor az itt kezdje. A MAC-alréteggel kezdődik, ezután bevezet a különféle fizikai rétegekbe és a biztonsági kérdésekbe is. A második kiadás azonban nem eléggé új ahhoz, hogy túl sokat szóljon a 802.11n-ről.
Perlman: Interconnections, 2. kiadás
Perlman könyve a hidak, az útválasztók és az általában vett útválasztás hiteles, de szórakoztató tárgyalását adja. A szerző számos hálózati területen a világ egyik legnagyobb szaktekintélyének számít; ő dolgozta ki az IEEE 802 feszítőfás hídjainak algoritmusait is.
Comer: Internetworking with TCP/IP, 1. kötet, 5. kiadás
Comer alapművet írt a TCP/IP-protokollkészletről. Több mint a fele az IP-vel és a hozzá kapcsolódó hálózati rétegbeli protokollokkal foglalkoznak. A többi fejezet elsősorban a felsőbb rétegekkel foglalkozik, ezeket is érdemes elolvasni.
Grayson és mások: IP Design for Mobile Networks
A tradicionális telefonhálózat és az internet ütköztetése mobiltelefon-hálózattal, amelyet belülről IP-vel valósítanak meg. A könyv arról szól, hogyan kell olyan hálózatot tervezni, amelyik mobiltelefon-szolgáltatást támogató IP-protokollt használ.
Huitema: Routing in the Internet, 2. kiadás
Ha mindazt tudni akarja az internetes útválasztásról, amit csak lehet, akkor ez a könyv Önnek szól. Mind a jól kiejthető algoritmusokat (például RIP és CDIR), mind a ki nem ejthetőket (például OSPF, IGRP és BGP) nagy részletességgel tárgyalja. Az újabb fejlesztések nincsenek benne, mert ez egy régi könyv, de ami benne van, azt nagyon jól megmagyarázza.
Koodli és Perkins: Mobile Inter-networking with IPv6
Két fontos hálózati réteg fejlesztését mutatja be egy kötetben: az IPv6-ot és a Mobil IP-t. Mindkét téma leírása kiváló. Perkins volt a mobil IP motorja.
Nucci és Papagiannaki: Design, Measurement and Management of Large-Scale IP Networks
Leírtuk már azt, hogy a hálózat hogyan működik, de azt nem, hogy azt Ön hogyan tervezné, telepítené és felügyelné, ha Ön volna az ISP. Ez a könyv ezt a rést tömi be, megvizsgálva a forgalomtervezés modern módszereit, és azt, hogy az ISP a hálózat felhasználásával hogyan nyújtja szolgáltatásait.
Perlman: Interconnections, 2. kiadás
A 12–15. fejezetekben a szerző az egyedi és többescímzéssel kapcsolatos útválasztó algoritmusok tervezését írja le WAN-ok és LAN-ok számára. A könyv legjobb része azonban a 18. fejezet, amelyben a szerző a hálózati protokollokkal kapcsolatos, több évtizedes tapasztalatait informális és vicces tárgyalási módban adja közre. Protokoll tervezőknek érdemes elolvasni.
Stevens: TCP/IP Illustrated, 1. kötet
A 3–10. fejezetek az IP és az ahhoz kapcsolódó protokollok (ARP, RARP és ICMP) átfogó tárgyalását adják, példákkal illusztrálva.
Varghese: Network Algorithms
Sok időt töltöttünk el azzal, hogy elmondtuk azt, hogy az útválasztók és más hálózati eszközök hogyan működnek együtt. Ez a köny ettől különbözik: arról szól, hogy az útválasztókat hogyan kell tervezni annak érdekében, hogy csomagokat továbbítsanak óriási sebességgel. A szerző kitalálója olyan okos algoritmusoknak, amelyeket a gyakorlatban használnak annak érdekében, hogy nagy sebességű hálózati elemeket szoftverben vagy hardverben valósítsanak meg.
Comer: Internetworking with TCP/IP, 1. kötet, 5. kiadás
Mint fent említettük, Comer alapművet írt a TCP/IP-protokollkészletről. A könyv második fele az UDP-ről és a TCP-ről szól.
Farrell és Cahil: Delay- and Disruption-Tolerant Networking
Ez a rövid könyv az, amelyet el kell olvasni az architektúra, a protokollok és az olyan alkalmazások mélyebb megismerése érdekében, amelyeket „kihívás-hálózatnak” neveznek, mivel veszélyes körülmények között kell működniük. A szerzők részt vettek a DTN kifejlesztésében az IETF DTN Kutatási Csoportban.
Stevens: TCP/IP Illustrated, 1. kötet
A 17–24. fejezetek példákkal illusztrált összefoglaló tárgyalást adnak a TCP-ről.
Berners-Lee és mások: The World Wide Web
Az a személy (és néhány CERN-beli kollégája) ad itt áttekintést a webről és annak jövőjéről, aki feltalálta azt. A cikk a web architektúrájára, az URL-ekre, a HTTP-re, a HTML-re, valamint a jövőbeli lehetséges fejlődési irányokra összpontosít, és összehasonlítja a webet más elosztott információs rendszerekkel is.
Held: A Practical Guide to Content Delivery Networks, 2. kiadás
Ez a könyv egyszerű eszközökkel magyarázza el azt, hogyan működik a CDN, kihangsúlyozza a tervezés és a helyes működés során figyelembe vett gyakorlati szempontokat.
Hunter és mások: Beginning XML, 4. kiadás
Nagyon sok köny van, amelyik a HTML-ről, az XML-ről és a web szolgáltatásairól szól. Ez az 1000 oldalas könyv tartalmaz mindent, amit Ön erről tudni szeretne. Elmagyarázza nem csak azt, hogyan kell HTML- vagy XML-leírást készíteni, de azt is, hogyan kell olyan webes szolgáltatásokat fejleszteni, amelyek előállítanak és megváltoztatnak XML-t az AJAX, SOAP és más, gyakorlatban használt technikákkal.
Krishnamurty és Rexford: Web Protocols and Practice
Keresve sem találnánk olyan könyvet, mely ennél átfogóbban részletezné a web összes aspektusát. Amint azt várhatjuk, szó esik az ügyfelekről, kiszolgálókról, helyettesekről és a tárgyorsításról, de külön fejezetek szólnak a webes forgalomról és annak méréséről, valamint a web továbbfejlesztésére irányuló jelenlegi kutatásokról is.
Simpson: Video Over IP, 2. kiadás
A szerző széles körű bemutatást végez azzal kapcsolatban, hogyan lehet az IP-technikát mozgóképeknek hálózaton keresztüli továbbításához használni mind az interneten, mind a privát hálózatokon. Érdekessége a könyvnek az, hogy a videón keresztüli hálózattanulásra összpontosít.
Wittemburg: Understanding Voice Over IP Technology
Ez a könyv a beszéd IP-hálózaton keresztül történő továbbításáról szól, hangadatok IP-protokollokkal történő szállításától és a szolgáltatásminőség kérdéseitől kezdve az SIP és H.323 protokollkészletig bezárólag. A szükséges módon részletezi az anyagot, de elérhető és emészthető egységekben.
Anderson: Security Engineering, 2. kiadás
Ez a könyv bizonyos mértékig a szerző Why Cryptosystems Fail című könyvének 600 oldalas változata. A Secrets and Lies-hoz képest sokkal inkább műszaki megközelítést használ, de mégsem annyira műszaki, mint a Network Security (lásd alább). A szerző az alapvető biztonsági eljárások bemutatása után egész fejezeteket szentel a különböző alkalmazásoknak, többek között olyan területeken, mint a banki rendszerek, a nukleáris létesítmények irányítása, a biztonságos nyomtatás, a fizikai biztonság, az elektronikus hadviselés, a távközlési biztonság, az e-kereskedelem és a szerzői jogok védelme. A könyv harmadik része a rendszerek irányelveiről, menedzsmentjéről és kiértékeléséről szól.
Ferguson és mások: Cryptography Engineering
Sok könyv elmondja azt, hogyan működnek a népszerű titkosító algoritmusok. Ez a könyv azt mondja el, hogyan kell a titkosítást használni – miért tervezték a titkosító protokollokat olyannak, amilyenek, és hogyan kell ezeket összerakni egy rendszerben úgy, hogy elérhessük titkosítással kapcsolatos célunkat. Ez egy meglehetősen teljes könyv, amelyet fontos elolvasni mindazoknak, akik olyan rendszereket terveznek, amelyek a titkosítástól függnek.
Fridrich: Steganography in Digital Media
A szteganográfia visszanyúlik az ókori Görögországig, ahol a viaszt leolvasztották az üres fatáblákról, így titkos üzeneteket lehetett elhelyezni az alatta lévő fán, mielőtt a viaszt újra felvitték rá. Manapság az interneten lévő videó, hang és más tartalmak nyújtanak különböző szállítási lehetőségeket titkos üzenetek számára. Az információ képekben történő elrejtésére és megtalálására szolgáló különféle modern módszereket tárgyal ez a könyv.
Kaufman és mások: Network Security, 2. kiadás
Azoknak, akik a hálózati biztonságért felelős algoritmusok és protokollok műszaki részletei iránt érdeklődnek, érdemes legelőször is ehhez a mérvadó és szellemes könyvhöz fordulniuk. Titkos és nyilvános kulcsú algoritmusok és protokollok, üzenet-hash-ek, hitelesítés, Kerberos, PKI, IPsec, SSL/TLS, elektronikus levelezés biztonsága – a mű mindezen témákat számos példával illusztrálva gondosan és jelentős terjedelemben részletezi. A biztonsági folklórról szóló 26. fejezet igazi gyöngyszemnek számít. A biztonság világában az ördög az apró részletekben rejtőzik. Ez a fejezet a való életből vett tanácsai révén sokat segíthet azoknak, akik egy ténylegesen is használatba állítandó biztonsági rendszert szeretnének tervezni.
Schneier: Secrets and Lies
Ha az elejétől a végéig elolvasta az Applied Crypthography c. könyvet, akkor már mindent tud a kriptográfiai algoritmusokról, amit csak tudni lehet. Ha azonban ezt a művet is végigolvassa (amit sokkal gyorsabban megtehet), akkor azt is tudni fogja, hogy a kriptográfiai algoritmusokkal még koránt sincs vége a történetnek. A legtöbb biztonsági rés ugyanis nem a hibás algoritmusoknak vagy a túlságosan rövid kulcsoknak köszönhető, hanem a biztonsági környezet hiányosságainak. A könyv a veszélyekről, támadásokról, védekezési módokról, ellentámadásokról és egyebekről szóló példák végtelen sorával szolgál. A mű a legtágabb értelemben vett számítógépes biztonság lenyűgöző, nem műszaki jellegű tárgyalását adja.
Skoudis és Liston: Counter Hack Reloaded, 2. kiadás
A hackereket úgy lehet a legjobban megállítani, ha mi magunk is hackerként gondolkodunk. A könyv azt mutatja be, hogy hogyan látják a hackerek a hálózatot, és amellett érvel, hogy a biztonságnak egy utólagosan kiépített, egyetlen konkrét technikára épülő funkció helyett az egész rendszer szerves részét kell képeznie. A szerző szinte az összes gyakori támadástípust tárgyalja, beleértve azt az emberi tényezőn alapuló változatot is, mely azt használja ki, hogy sok felhasználó nem igazán van tisztában a számítógépes biztonsági óvintézkedésekkel.