Az IP cím a csomópont interfészének hálózati rétegbeli azonosítója. A bájt értékeket ponttal elválasztva (ún. pontozott decimális megjelenítési formában) szoktuk felírni: pl. 157.45.190.57. Az azonosítók kezelését nemzetközi szervezet (IANA, InterNIC) látja el, a végfelhasználók internet szolgáltatóktól kaphatnak IP címet. Az intézmények nem egyedi címeket, hanem címtartományokat (hálózat azonosítókat) kapnak.
Az IP cím eleje a hálózat (vagy intézmény) azonosítója, a vége pedig a csomópont azonosítója a hálózaton belül. Az IP forgalomirányítás a hálózati azonosítókra épül (nem kell minden csomópont címét letárolnunk a forgalomirányítási táblában).
Hány bit hosszú legyen a hálózat azonosítója?
Ha túl kicsi, akkor a nagy tartományok kihasználatlanok. |
Ha túl nagy, akkor csak kis alhálózatok kezelhetők. |
A osztály
B osztály
C osztály
A mezők feletti számok a bitek számát jelentik.
A hálózati maszk (netmask): Egy olyan 32 bites maszk, mely 1-es bit értékeket tartalmaz a hálózat és alhálózat azonosításában résztvevő bithelyeken, és 0-ás bit értékeket tartalmaz a csomópont azonosítására szolgáló bithelyeken.
A hálózati maszk segítségével az eredetileg az osztályba sorolás által (statikusan) meghatározott hálózat-gép határ módosítható.
Prefix hossz: A hálózati maszkban szereplő 1-es értékek darabszáma (a hálózat azonosító bithelyek darabszáma).
Az egyes osztályokhoz tartozó alapértelmezett hálózati maszkok:
A osztály: Hálózati maszk: 255.0.0.0 Prefix hossz: 8
B osztály: Hálózati maszk: 255.255.0.0 Prefix hossz: 16
C osztály: Hálózati maszk: 255.255.255.0 Prefix hossz: 24
A speciális IP címek nem általános csomópont azonosítási funkciót látnak el, hanem valamilyen (definíció alapján meghatározott) speciális funkciót látnak el.
Nem definiált IP cím (aktuális gép): 32 db "0" bitérték. A csomópont saját magára való hivatkozásként használhatja, ha nincs ennél alkalmasabb címe (pl. DHCP címkéréskor feladó IP címként szerepelhet).
Loopback IP cím (egy gépen belüli kommunikáció): A 127.0.0.0/8 címtartomány "loopback" célra használt. A loopback interfész egy speciális (valódi hardverhez nem kötődő) interfész, melynek célja, hogy egy csomóponton belül is lehessen szabályos IP kommunikációt folytatni. A csomag ebben az esetben nem hagyhatja el a csomópontot (nem jelenhet meg a tényleges hálózati vonalon/csatornán).
Hálózat azonosító IP cím: A hálózat azonosító IP cím csomópont azonosító bitpozícióiban mindenütt "0" érték szerepel (a hálózat azonosító bithelyeken pedig a hivatkozott hálózat azonosítója). Ezt a címet (tipikusan) nem rendeljük hozzá csomóponti interfészhez, hanem az egész hálózati egység hivatkozására használjuk. (Leggyakrabban a forgalomirányítási táblázatokban találkozunk ilyen címmel).
Aktuális hálózaton belüli üzenetszórás IP címe: 32 db "1" bitérték. Az aktuális üzenetszórási tartomány valamennyi csomópontja számára szóló üzenet célcímeként használható.
Irányított üzenetszórás IP címe (directed broadcast): Az irányított üzenetszórás esetén egy megadott azonosítójú hálózat valamennyi csomópontja számára küldünk csomagot. Az irányított üzenetszórási IP cím hálózat azonosító részében az elérni kívánt csomópontok közös hálózat azonosítója szerepel, a csomópont azonosító részben pedig mindenütt "1" bitérték.